Çatı Aktarma

Çatı Aktarma

Kiremit çatılarda yerinden oynamış, yıpranarak işlevini kaybetmiş, soğuk hava şartlarına karşı muhafaza gücünü yitirerek, binanın yapısına zarar veren çatıların yenilenerek ömrünün uzatılma işlemine çatı aktarma diyoruz. Bu tamirat uygulama işleminde çatının ısı yalıtımı, su yalıtımı, yağmur olukların revizyonu ve izole edilmesi ve çatı karkas uygulaması gibi çatını tamamı elden geçirilir.

Çatı Aktarma İşlemi

  • Çalışma tamamlanmadan çatıda oluşan toz, kiremit artıkları vb. molozlar süpürülerek temizlenir.
  • Çatıda kullanılan en popüler kiremit malzemesi artık % 100 su geçirmez, havalandırmalı ve ısı yalıtımlı sistemlerle uygulanabilir. Çatının orta merkezini bulduktan sonra taban yüksekliğini 10 × 10 ile direkt atış yaparak ayarlayarak yapılır. Izgara 5 × 10 ve 50 cm boşluk ile serilir.
  • Çatıda gerekli akma ve eğim ölçümünün ardından çatı örtme işlemi tamamlanır.
  • Çatıda yağmur ve yağmur suların tahliyesi için kullanılan gider oluklarının izolasyon ve revizyonları yapılır.

Çatı aktarma uygulaması tamamlandıktan sonra  eğer çatı ziyaret edilecekse ahşap kalaslar ve yürüyüş yolları ile ziyaret edilmeli, kiremitlerin üzerindeki yükleri dengeli bir şekilde dağıtılması için, çatılardaki kiremitleri gezilmemesi önemlidir.

Çatı Aktarma Gereksinimleri
Çatı, yenileme çalışmalarında kullanılacak yalıtım veya kaplama malzemeleri projeye veya detaylara göre kullanılmalı, detay yoksa teknik malzeme ve broşürlerde malzeme üreticileri tarafından önerildiği şekilde uygulanmalıdır.

Çatı uygulamasında çalışan personel kişisel koruyucu ekipman kullanmalı, malzeme ve yangın güvenliği sağlanmalıdır. Torç pratikte kullanılacaksa, çalışma alanında bir yangın tüpü tutulmalıdır.

Hemen Arayın